YouTube’un logosu neden değişti?


Geçtiğimiz günlerde YouTube 12 yıllık logosunu yeniledi. Öyle “devrimsel” bir yenilikten söz edemeyiz daha çok “evrimsel” bir tasarım değişikliği yaptılar. Örneğin tüplü televizyon şekli artık “Tube” kelimesinin etrafını sarmıyor. Oynatma ikonunun çevresine taşındı. Yazı tipi de değişti. Eski logoda kullanılan yazı tipi olan “Alternate Gothic Number Two” 1903 yılında tasarlanmış bir font. Türevleri olan Franklin Gothic ve News Gothic’le birlikte daha çok basılı yayıncılıkta kullanılan bir yazı tipi. Yeni YouTube logosunu yapan tasarımcıların açıklamasına göre bir yandan yayıncılık dünyasının bu mirasını korurken bir yandan da klasik televizyon çağı, VHS video çağı gibi yayıncılık dönemlerini de inceleyip kendine has yeni bir yazı tipi tasarlamışlar. Bu ikinci değişiklik de tamam. Sırf bu açıklamada anlatılan hikaye ve yüklenen anlam nedeniyle kabul edilebilir. Peki ya üçüncü değişikliği nasıl izah edeceğiz?

Barış Özcan

HAKKIMIZDA

Beş yıllık sektör, on yılı aşkın da sanat kurumları ve şirketler için sanat içerikli medya üretmekteyiz. Kadromuz genç ve dinamik bir takımdır bu yüzden aldığı tüm projeleri planlandığı takvimde sunar ve sonuçlandırır.

Grafik tasarımdan fotoğraf çekimine, web sitesinden matbaa işlerine uzanan, sektörün hemen hemen tüm alanlarında hizmet vermekteyiz.

Biz bu işi seviyoruz, çünkü yaptığımız işlerin sonunda insanları mutlu etmek bizi de mutlu ediyor.

e-posta ile takip edin